IT Forum

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
IT Forum


    Hello World-cod sursa

    sysio
    sysio
    Admin
    Admin


    masculin
    Numarul mesajelor : 202
    From : C:\>
    Joburi/Distractii : Muzica
    Hobiuri : Programare
    Status : CEO Forum
    Data de inscriere : 01/07/2007

    Hello World-cod sursa Empty Hello World-cod sursa

    Mesaj  sysio Lun Iul 28, 2008 8:04 pm

    Ar fi o idee buna sa invatam un limbaj de programare pe forum, ajutandu-ne intre noi. In primul rand, ar trebui sa stiti ce e un limbaj de programare/ compilator/ IDE, dar asta am sa va las pe voi sa descoperiti(gasiti foarte multe informatii ajutatoare pe wikipedia.org). Presupunand ca deja stiti ce sunt acestea, am sa trec la treaba:

    Limbajul propus de mine, este C-ul(deasemenea cautati pe wikipedia). Este limbajul cel mai apropiat de hardware-ul unui PC (dupa Assembler). Codul se scrie foarte usor, si este cel mai indicat pentru incepatori.

    Primul program, scris in orice limbaj de programare ar trebui sa fie banalul "Hello World"- afisarea pe terminal(monitor), a textului "Hllo world".

    Cod:
     
    #include <stdio.h>
    main()
    {
              printf("Hello Forumisti\n");/* salut colegi!!!*/
    }


    C-am asta e codul. Si acum sa va explic ce inseamna fiecare linie:

    #include -> include in program headerul stdio(STDandardInputOutput).

    main() -> este o functie speciala in C (si C++), care trebuie sa apara OBLIGATORIU in orice program- nu exista program fara main. Paarantezele ( si ) includ argumentele unei functii, dar programul nostru fiind simplu nu necesita nici un argument.

    { si } inseamna inceputul si sfarsitul programuli propriuzis. Ele sunt echivalentele lui BEGIN si END din Pascal.

    printf este functia ce afiseaza pe monitor ce este scris intre parantezele ei. In paranteze trebuie sa apara obligatoriu si ghilimelele. La sfarsitul functiei se incheie prin semnul ;

    \n este caracterul "linie noua". Acesta muta cursorul pe linia imediat urmatoare. C mai recunoaste \t pentru tab, \b pntru backspace si \\ pentru \.

    /*salut colegi!!!*/ este un comentariu. El poate fi asezat oriunde pentru ca nu este luat in seama de compilator. Ne ajuta sa itelegem mai bine codul

      Data/ora curentă este: Joi Mai 16, 2024 6:21 pm